Zeytinli Rockfest 2016

Zeytinli rock fest 2016

Nerden başlamalı acaba bu yazıya?

Benim 2016 yazında en heveslendiğim tatildi sanırım. Umarsız, şort tshirt geçirebileceğim, makyaja pek! Gerek duymayacağım, arabayı kim kullanıcak derdi olmadan bira içeceğim, zaferle ilk defa çadır kampı kuracağım, evde youtube dan dinlediğim tüm şarkıları canlı canlı dinleyeceğim, öyle üniversite bahar şenliği kafasında yaşayabileceğim, unutacağım, sadece müziğe doyacağım, sonrasında bir süre konser açlığımı doyurabileceğim. Öylesine bir tatil olucaktı benim, bir sürü endişem vardı da, hepsi tatlı telaşlarmış. Şimdi düşündükçe özlediğim, seneye yine gidelimi beklediğim, artık daha tecrübeli olduğum, zeytinli rock fest!

Nasıl gidilir?

Tek başına, çiftle otobüsle, rock busla, bir sürü tercih var. İnstagramdan takip edebilirsiniz, ekşiden bir sürü arkadaş hatta gidemeyecekse biletlerini devrediyorlar, arabalarına konsere gidecek arkadaş alıyorlar, yolda otostop çekenler mi ararsın, minibüs üzeri levhalar festivale gider mi yazan. Bir süre bir köy bir festival havasına bürünüyor. Sonrasını bilmiyorum. Balıkesir- Edremit-Akçay-zeytinli. Genelde insanlar buluşup gidiyorlar.bizim gideceğimiz her zamanki gibi son anda belli olduğu için biz arabayla kendimiz gittik. Arabanında çok faydasını gördük.

Kamp kombine bilet

Biletler tabiki de biletixde. Kapıdada alabilirsiniz. Çünkü biletixde iade yok. Mazzallah bi aksilkik çıkarsa şimdi, sonra sizdde devir için sosyal medya hesaplarını tırmalarsınız. Ben garantici insan olduğum için biletimi alırım. Biletimi bazen yanlışta alabiliyorum. Bir kere ankaradayken, levent yüksel konseri almıştım. Meğer istanbuldaymış konser, iade almadılar, açık bilet yapmadılar, kimseyede veremedik, hani parasını geçtim hiç değilse birisi faydalansın dedik tabii son anda olunca kimse de faydalanamadı. Bilet patladı anlayacağınız. Bu arada hiç tasvir etmiyorum bu yaklaşımlarını. Hıh;) sonuçta hata yapılabilir dimi, yeri yanlış görmüş olabilirim. Ama yok yani. Neyse.

IMG_2414

 

Konser alanına giriş

Konser alanına girişte çok uzun kuyruklar oluyor, biz ikinci gün gitmemize rağmen 1 saat kadar bekledik. İlk gün erişenler ise saatlerce, limitsiz bir saatten bahsediyorum beklediler. O sıcakta beklemek böyle ter beyninden ayak parmağına beklemek çok zor. Baştan söyleyeyim. Allahtan konu komşu, hortumla ıslatıyorda ferahlıyorsunuz. Tabii bı sırada, sıranıza kamp kurup, market arabalarıyla biar, su, kola, sandviç satan teyzelerden amcalardan faydalanıyorsunuz. Sırada önünüzde arkanızda kim varsa kanka olup, hep beraber sinir oluyorsunuz. Şu cümlede ağızdan düşmüyor, sizde söyleyeceksiniz, yahu belli ne kadar insanın gireceği, bir tane mi güvenlik, x ray konulur? Sitemlerin ardı arkası kesilmiyor, hatta sinir tepenizde devam edebiliyorsunuz taaki çadırı kurup, konser alanına ilerleyip biranızı yudumlayana kadar.

Kızlar ben baştan söyleyeyim, ayna falan götürmeyin almıyorlar içeri. Öyle çadırda buna bakarak makyaj yaparım, yalan. Pudranın falan aynası varsa tamam. Ama harici ayna, no. Sıvıda sokamıyorsunuz, şişe su varsa, içmenizi istiyorlar. Bir yudum al gir içeri. Birayıda sırada bitirin. Ama çok içmeyin. Tuvalet zor. Hoş, ordaki evler artık olaya o kadar mukabil ki, evlerde tuvalet 1 lira. Bir amca gördüm, ucube bi evi kiralamış, sadece tuvalet satıyordu, hani öyle bakımlı falan değil. Tuvalet kağıdına ve suya şükrettiğiniz yerler. İlaçların reçetesine bakıyorlar diye duymuştum, öyle birşeyle karşılaşmadım.  Zaten yanımada bir kutu ilaç almadım. Bir kaç ağrı kesici, alerji hapı cüzdenın bozuk para gözüne. İhtiyacımda olmadı zaten. Zaten delici, sivri cisim düşünmüyorumki siz yanınızda götürün. Bahsetmeye gerek duymuyorum. Deodorantta almıyorlar diye duydum ama kişisel bakım ürünlerini arabada bıraktık.

IMG_2461

Çadır

İçeri girince görevlilerden biri size kamp kurabileceğiniz alanı gösteriyor, siz kafanıza yatan bir yere, çadırı kuruyorsunuz. Tavsiyem, konser alanına çok yakın olmaması. Zaten gün boyu o kadar çok yoruluyorsunuz ki, gece uyuduğunuzda sessizlik istiyorsunuz. Yani bizim için öyleydi. Zaten sessizlikten kastım az ses. Çünkü konserler gece 3 e kadar devam edebiliyor, mesela siz uykuya geçerken orada Şebo inceden söylemeye devam ediyor, ninni gibi geliyor. Çok çok güzel. İnsan gürültüsünden bahsediyorum anlayacağınız. Bir de sabah tüm konser alanı aynı anda uyandığı için, bu saatte 08.30 olduğu için kaliteli uyku önemli! Sabah 7 den sonra güneş bastırıp, çadırın içi nefes alınmaz bir yer haline geliyor, mecburen uyanıyorsunuz, sıcak birde. Tüm çadır kardeşler aynı anda sanki biri borazan öttürmüşte herkes kalkmış gibi bir ortam oluyor. Ben hiç ağlaya sızlaya uyanmadım, hep ertesi gün çıkacak grupların hevesi içimde seviçle uyandım. Zafer için aynısını söyleyemeyeeğim, zaten o da gün içinde siestalar yaptığı için, uyku önemliydi.

Biz çadırı decathlondan aldık. Giysi bölmeli iki kişilk olandan. Giysi bölmeside çokca işe yaradı. İlk girişte içeri çadır hariç birşey götürmedik, arabadan alırız dedik, ama son gün, 2 sırt çantası fullenmiş giysi bölmesindeydi. Zaten yer dar, birde eşyayı oraya sıkıştırmaya gerek yok. Aferin festival sonrası, dediği ve pişmanlığı keşke daha geniş güneş geçirmeyen bir çadır alsaydık oldu. Kesinlikle öyle alın. Benim için büyük sorun teşkil etmedi. O mutlulukla mis gibi uyudum, hiçte rahatsız olmadım. Çadırın büyüklüğüne girişte kimse bakmadı. Gitmeden önce okuduğum kadarıyla kesinlikle işişme yatak almalıydık, aldık ta. Rahat olanı 20-30 lira daha pahalı, böyle kare kare değil, düz çizgili,şişme su yatağı gibi, bizi rahat ettirdi, ekonomik olsun diyorsnızda, şişme su yatağıda bir çöüm olabilir. İyiki almışız dediğimiz şeylerden biride çadırın içine serdiğimiz şişme yatak. Kesin alın öyle yoga matlarıyla sakın gitmeyin. Yani aslında yaş 30 olduğu için böyle galiba, yoksa bir havlunun üstündede yatar insan dert ettmeyin!

Çadırı iyi sabitleyin. Ben hiç bilmiyordum ama maşallah zafer buyuk bir ustalıkla halletti, şaşkınlıkla izledim. Etraftan topladığım taşlarlada kancaların üstünü kapattım bende, boş durmadım canım. Ama o taşlar diğer çadırcılar tarafından çalınabiliyor,bolca taşlarla sabitleyin, düğümleri iyi atın. Çok çadır biz giderken vardı, dönerken rüzgardan sönmüş. Kurduğunuz ev döndüğünüzde yok olsun istemezsiniz.  Şişe suların içini kumla doldurup, (türk aklı sonuçta) sabitleyenlerde gördüm, çok çokta mantıklı!

Ben giderken üstümüze bir pike ve yastık götürdüm. Uyku tulumu almaya o mevsimde gerek yok. Çarşaf falan yalan. Götürdümde, olmasa olurdu. Çadırda mutlaka su bulundurun, gece uyanıp susuz kaldığınızda açık bir yer olmayabiliyor yada kim isterki, yataktan kalkıp su aramaya çıksın mecnun gibi. Siz en iyisi iki küçük şişe su alın her gece yatmadan. Islak mendil bolca, kağıt havlu bolca götürün. Hem çadırda hem tuvaletlerde ihtiyacınız olucak.

IMG_2518

Tuvalet ve banyo

Malesef yıllardır söylenmesine rağmen sayı arttırılsa bile yetmiyor. Herkes aynı saatte kalkıyor, nasıl yetsin, binlerce çadır. Biz hiç kamp alanında duş almadık, hep dışarda. Tıvalete gittiğimiz mecburen oldu. Cebimde hep bir paket mendil taşıdım, ıslak mendil yada. Olsun mutlaka. Hijyene dikkat etmek gerek. O olayıda şöyle çözdük, yakınlarda beachler var. Minbüsle ulaşabileceğiniz, sessiz sakin. Yemek yiyip duş alabileceğiniz. Zaten araba ve foursquare varsa sıkıntı yaşamazsınız. Biz kahvaltıyı zeytinlide yapıp, öyle sahil kafelerine gittik. Ama direk uyanıpta gidiir, hem kahvaltı için yol yürümüş olmazsınız, hemde biraz uyku uyursunuz. Şimdi ne yalan söyleyeyim evet yürüdük ama yürürken gördüğüm evlerin önündeki tuvalet kuyrukları, geceden içmeye devam eden gençlik,yollarda sabahın 9unda elinde birayla özgürce dolaşan insanlar, omzunda teyple gezip full ses müzik dinşeyenler, her adım başıu kurulmuş gözlemeci menemenci çorbacı, simitçinin, önünden kahvaltıya ulaşmakta hoşuma gitti. Yürüdüğüm yol koymadı. Sadece biraz acıktım. Ne diyorduk, bence banyo için duş için festival alanını tercih etmeyin. Yürüyerek ulaşacağınız beach clup!larda var J

Konser alanı, yeme içme

Çadır alanı, yemek alanı, amatör sahne, asıl sahne, tuvalet ve duşlardan oluşuyor. Tabi tshirt ve çanta alacağınız, saçlarınızı ördürebileceğiniz yerler, şarj üniteleride var. Yemekler gayet uygun. Tavuklu pilav(aslında tavuk aromalı hic tavuk görmedim, normalde asla yemem ama orda her gün yedim, 5 liraydı) , patso (ekmek arası patates, öğrenci hiç olmamışlara artı olsun, 5 lira), tantuni 10 lira, köfte9 lira, makarna 6 lira, cips 3lira, bira 10 lira, çubuk patates 3lira, waffle 7 lira, .. fiyatlar gayet makuldü. Acıkıyorsunuz, çokta sıra beklediğimiz söylenemz. Sadece waffle bitiyordu bize sıra gelene kadar, ilk gün önümüzdeki arkadaşlar, bizim payımızı ikiye böl abi dediler öyle yedik, ikinci gün gittiğimizde kapalıydı, kendilerine not yazdım (peçeteye rujla) , üçüncü gün gittiğimde bana o yazıdan dolayı bedava waffle verdiler hahahha aralarında öyle konuşmuşlar. Artık ne kadar içli yazdıysam, bugün gelirse ona waffle hediye demişler. Bende gidince sormuştum, waffle varmı yokmu diye yoklama yaparken, anladılar benim olduğumuJ tabi hak geçmesin diye, bir hediye waffleın yanında bir tane daha aldık. Alın teri dimi. O gün bir yerine iki waffle yuvarlayınca zaferle ben, benimde kilo alma rutinim devam etti. Orda aldığım kiloyu veremiyorum arkadaş ya! Öyle yeme içme güzel tantunisinden dönerine mantısına herşey var. Diyorum ya tam bir bahar şenliği. 3 tshirtü 20 liraya alabileceğin.

IMG_2438

Etrafta nereye gidelimn

Biz ilk gün konser alanındaydık ve yorgunduk. Çadırı kurduktan sonra zafer uyudu. Saat 5 gibi konserler başladı, tabi ben kaçırırmıyım. Sıfır yorgunum, hemen koştum. O da uyanınca geldi,7 gibi. Çanta olmadan, cebinde bir ruj, yüz lira para, bir mendil, birde telefon. Hepsi şortun cevine şığıyor walla. Öyle elin kolun boş ne güzel. Güneş daha batmamış oluyor, gözünde gözlükler, en sevdiklerin çalıyor, sen dinliyorsun, kafa rahat, elinde bira, en sevdiğin şarkıyı bağıra bağıra söyleme özgürlüğü. Nasıl göründüğünün önemsiz olduğu yer. Güneşin batışını sevdiğin şarkılarla uğurlama vakti, bir yandanda birazdan kim çıkcaktı ya soruları.

İkinci gün burhaniye de bir arkadaşımın yazlığı vardı oraya gittik. Misler gibi kahvaltıdan sonra, burda deniz soğuk dediler örene gidelim dediler, örende girdik denize. Aman allahım. Ören bu kadar soğuksa ben burhaniyeyi düşünemiyorum. Hayatımda ilk defa agustosun 25inde suya girdiğimde dudaklarım morardı. O titreme geçer ya biraz yüzdükten sonra, asla geçmedi, 15 dakika ancak durdum suda. Hayır dışarısı sıcak. Deniz sana ne oluyor, hiç mi etkilenmiyorsun ortam sıcaklığından. Yazık be deniz sana. Hep öyleymiş, birde demezlermi bu iyi haliç dedim canım kalsın o zaman. Ören güzeldi, kumpir falan yedik, böyle cafeler vardı oyun oynayıp nargile tüttürüp bira içeceğin. Kumsaldada şemsiye şelzong 20 lira verdik 2 çift. Gayet ucuzdu. Duşta vardı, tuvalet paralı ama temizdi.

Sonra üst üste iki gün küçükkuyuyu geçince behramkele yolunda güzel bahçe diye bir beach vardı. Hamaklar, asma ağaçları, horozları, güzel yemek, tabiki karadut suyu, duş tualet, deniz suyuda örene göre kaynardı. İskeleden giriyorsun derin sayılmaz, temizdi. Biz orayı çok sevdik. Sadece alkol yoktu. O da zaten akşam bol bol bira içiyorsun konserde gündüz karaciğeri dinlendirme vakti diye sorun olmadı. Forever karadut suyu, zeytinlinin bir ayrı teması. Fiyatlarda iyiydi. Şezlong otopark iki kişi 25 lira ödedik sanıyorum.yemekleri de enfesti. Şimdi adı aklıma gelmiyor, manlama galiba yanlışta olabilir, kıymalı gözleme gibi birşey yapıyorlar, üzerine sarımsaklı yoğurt çayla harikaydı. Herşeyde ev yapımı, menüde annemizin menüsü, aile işletmesi tavsiye ederim. Daha başka çok yerlerde var, biz 4 gün kalıp ilk gün çıkmayınca bu kadar keşfettik. Daha güzel yerlerde vardır eminim.

Birde kahvaltıları zeytinlide yaptık dedim ya, evlerden bir tanesinde iki gün üstüste yaptık çokta memnun kaldık. Öyle anne menemeni gözlemesi, gayet güzeldi, çay demleme mis. Biz kahveye alışkın bir çiftiz, içmeyince arar, ayılamayız. Zeytinlinin havasından mı suyundanmı kahveye hiç gerek duymadık. İsteyen var tabi starbucks, minibüsle ana yolda.

IMG_2562

Telefon şarj

Şarj ünitesini 5 liraya festival boyunca kullanbileceğin istasyonlar yapmışlar, ihtiyaç duymadık. Sabah sahile giderken arabada şarj ettik, dönerkende yine arabada şarj ettik. Yetti. Biraz hayattan kopalım diyede bilgisayar falanda götürmedik.

Park

Arabayı nereye park etcez diye gitmeden kafada milyon sorular. Gerek yok. Festival alanının iki sokak gerisinde sazlıklar var. Gerçekten sazlık. Gülmeyin. Oraya park ettik. Park için sabah 9 cok uygun saat aksam 4 ise imkansız gibi yine bulursunuzda az yürürsünüz.

Pogo

Korktum gitmeden. Eziliyorsunuz yazmışlar.ezilmedik. zaten öyle çokta gruba denk gelmedik. İnsanlar yardımsever ve herkes festival kafasında olduğu için mutlu ortam. Biz izole mi yaşadık bilmiyorum da, kötü bir olaya denk gelmedik. İila ki olmuştur o kalabalıkta birşeyler ama hiç haberimiz olmadı.

Konserler

Konser takvimi ağustos ayının başında açıklanıyor. Sonra festival zamanı bir gün önceden sosyal medya hesaplarında yayınlanıyor. 2 ayrı sahne var. Akşam 17.00 gibi yüzde yüz müzik sahnesinde başlayan konserler gece 02.00 ye kadar devam ediyor. Arada boşluk yok gibi.  Bir sahnede bir grup çıkıyor, o bitince diğer sahnede başka bir grup başlıyor. O yüzden haklılar. Müziğe doyacaksınız! Zeytinli den döndükten sonra bir süre konsere gitme ihtiyacı hissetmiyorsunuz.

IMG_2488

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *