Ve o kadın yalnız kalır

Ve o kadın yalnız kalır.

En guzel yaşlarıdır 30ları. Arkadasları evi kendisi. Hersey herkes birbirinden guzeldır. Oturulan rakı sofraları anlamlı, içilen şaraplar keyifli, bira hep tatlıdır. Hayat akıp gidiyor derler, umursamaz. Parasını kazanıp ayakta duran kimseye eyvallah demeyen kadın mutldur. Evlilikte tuzu biberi yoktur gözü hele hiç yoktur. Biri kucağına cocuk tutuşturdugunda nazikçe gülümseyip kibarca anlaşılmadan ittirir. Çocuk ona göre değildir. Bi eş ona göre değildir. O sorumluluktur mutludur istemez.

Ya aslında diye başlar cümleleri. Tam konu açılır, aksam cıkış saati gelir, kızlarla cihangirde buluşur. Yemekler söylenir, kahkahaların ardı arkası kesilmez.saat gec olur, hafif bası dönerek ama yine mutlu ayrılır, evine tek başına gider, duşa bile girmeden sızar. Sabah alarmın sesiyle uyanır ve bir daha dusunur, yok bana göre değil diger hayatlar diye. İşe gider, en guzel dogumgunu partileridir yasadıkları. Artık ne istediğini bilen ve sadece keyfine bakan kadındır. Ona anlamsız gelen bekarlıga veda geceleri, sadece eglenmesine bakar katıldıklarında. Hayllerini kurmaz, içinde ufacık bir ses bile onunla konuşmaya çalışıp yalnızlıktan sıkıldıgını soylemeye calıssa, hemen susturur. Baksa seyler dusunmeye baslar. Arkadaslarla kesfedilecek ülkeler, oturulacak sofralari, yeni insanlar, yaşanmamış hikayeler.  Hiç doyamaz o kadın. Sonu gelmeyecek akşamların sofralarında attığı müthiş kahkahalarla doludur.

Başarılıdır o kadın. Diplomaları adı sayılır üniversitelerdendir, kariyeri için güneş ona göz kırpar sürekli, planların kahramanı, bekar diğer arkadaşlarının aranacak ilk listesindedir. Onunla iyi vakit geçer, eve geç kalma, sevgilisi ne der söylemleri yoktur. Mutludur kadın.

Güzel giyinir, artık biliyordur, giyinmeyi, takıp takıştırmayı ne yapsa güzel olur, ne giyse yakışır, doğru dürüst evde yemek yapmaz ama pahalı bir restoranda en güzel siparişleri verebilir. Pişman olmaz kolay kolay, yaşadığına bakar, saçtığı enerjisiyle dikkat toplar. Herkes onun gibi bir kadınla olmak ister.

Yalnızdır o kadın. Çünkü tüm hepsinin amaaaaları vardır. Birkaç gün sonra ya kenidene göre olmadığını anlar ya da bu hayatın ona göre olmadıgını.. çabuk sıkılır, gülen yüzü somurtur ve terk eder o kadın. Bazen de terk edilir.

Bazen isyan etsede yalnızlığına alışmıştır.

Kabul edemez kolay kolay kimseyi. Etsede çabuk eriyiverir, sorgulamaz, uğraşmaz ve terk eder, bazen de terk edilir. Sonra vaz geçer, mücadele etmez, oluruna bırakır ve oluru hep aynıdır.

O kadın, 30 unda en iyi yaşındadır, ağırdır ama hala çılgındır. İyi arkadaşları vardır, iş çıkışı birkaç kadeh iyi gelir. Bazen düğünler bile iyi gelir. Sevinir arkadaşları adına. Onların yerine mutlu olur bu ona yeter. Taaki arkadaşları başka bir hayata başlayana kadar hiç şikayet etmez kadın.

Arık çantaları kıyafetleri gözlükleri e ayakkabıları bilinen markalardır. Moda sayfalarına baş rol oynayabilecek duzeydedeir. İşide yerindedir, kariyer gunlerine katılabilecek konumdadır. Sadece yalnızdır kendince, ama iyi arkadaşları vardır halen.

Çocuklar ve eş kavramı uzaktır kadına. Bir türlü barındıramaz kendini aynı çatıda. Bi ses konuşmaya çalışsa susturur.  Çok ta koymaz pek salalmıyorsa etrafındakileri. Çünkü facebook profili yavaş yavaş düğün, nikah,bebek , baby shower fotograflarıyla dolmaya başlar. Aradığında bazı arkadaşlarıy eşleriyle vakit geçireceğinden yada ailelerden bahsetmeye başlar.

İyice sıkılır kadın. Aman bu da ne o olur. Serzenişler boy göstermeye başlar. Diğerlerine anlatmaya başlar. Diğerleride anlar. Kadın anlamaz yada anlamak istemez.

İyice başarıya odaklanır, istediği gibi yükselir, insanlar ona fikir danışır, hep beyniyle ön plandadır, siparişler verir iyi restoranlarda, dehşet kahkalar atar, arkadaşları vardır, kıskanılır, mutludur, acı çekmez, baktı anladı kaçar, kuaförü nasıl fön çekeceğini bilir, kim onun neyi seveceğini bilir, iyi giyinir kadın.

Derken bir gün kadın 36 olur. Zaman nasıl geçmiştir anlamamıştır. Hala iyi hissediyordur hala güzeldir. Ufak tefek kırışıklıklar hariç her şey yolundadır. Daha az arkadaşı vardır ama kalanlarla mutludur. Artık daha az keyif almaya başlamıştır arkadaş buluşmalarından, iş çıkışı yemeklerden. Şort giymek ufaktan rahatsız etmeye başlamıştır, kadın yine mutludur alışır yaşadıklarına. Kenini yemek kurslarına, evcil hayvanlara,üretemeye verir. Ama yok, bir gün karşısına aniden çöker. Kadın yalnızdır.

 

Artık eskisi gibi değildir muhabbetler sarmaz, tanısabildiği ve iyi vakit geçirecegi erkeklerin sayısı azalmıştır. Zor tanışır, zor muhabbet eder, e zor kaynaşır. Evde kendisi şarabını yudumlar, düşünür gülümser, ne kadar iyi bir hayat geçirdiğine, eski sofraların güzelliği aklına gelir, kadın efkarlanır.

Zaten seçiçi olan kadın eleğin deliklerini iyice küçültür, kimse kriterlerine uymuyordur yada kriterlere uyacak kişiler ya daha önce evlilik yapmış yada onun her an vazgeçebileceği kişilerdir. Kadın vazgeçer.

Artık kucağına aldığı bebekler mis gibi kokuyordur. Bırakmaz istemez. Sonra kendi aklına gelir, aniden uzaklaşır evli mutlu yemeklerden, iş yemekleri anlamsızdır.

Kadın güzeldir, anaya baktığında barışıktır hala kendinle.muhabbeti doyulmazdır. Yılların verdiği tecrübeyle kadın oturaklı elenceli haz doludur. Ama yetmez, kadın yalnızdır.  Yaş 37 olur.

Bir yandan benden geçtiler içinden geçerken bir yandan belkiler yer bitirir beynini. Etrafındaki arkadaşlarından bir kaçı kendi gibiyken diğerleriyle oturduğunda istemez aniden telefon gelir ve kalkar masadan, kadın soğuk yatağına uzanır.

Sorgulama mevzu başlar. Kadının gözünden yaşlar akar. Kadı n yanlış yapmamış ve iyi yaşamıştır. İyi yaşamanın cezası yalnızlık olmalımıdır. Bir sürü soru kafasını tırmalar. Düşünmekten vazgeçer, eski aşklar aklına gelir, hepsi ondan sonra ya evlenmiş ya birini bulmuştur. Kadın gülümser, bir yudum daha alır şarabından. Uyuyakalır.

Eskisi gibi nerde aksam orda sabah hiç gecesi yoktur. Lükse alışmıstır. Yatagında uyumak ister. Kadın alıştıklarından kolay kolay vazgeçemez. Özgürlüğü en büyük karıdır ve en ufak bir engellemeyle yok sayar. Kadın bazen şikayet etsede bazenler yaşla beraber artsada  kendince mutludur.

Yaş artık 40 tır. Kariyerinin zirvesindedir.

Giderek azalmıştır sayıları ama bir iki  arkadşıyla kahkalar atar.

Kocaman yatağında gerilerek uyanır.  Şarabın yerini rakı almıştır. Birayı ağzına sürmez, kuluplere gitmez, keyfine düşkün kadın.  İş çıkışı bikaç kadeh içmek yerine televizyon karşında uyuklamak daha yakın gelir, biraz vazgeçer biraz daha hırslanır. 40 yaşında kadın. Bazen keşkeler bazen iyikilerle uyanır.

 

Ve o kadın bir gün  yalnız kalır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *