Sağlıklı tatlı atıştırmalıklar

Sağlıklı tatlı atıştırmalıklar

Artık nerden nasıl yapabiliriz diye araştırdığımız günlerde, bende o kahvenin çayın yanında paketli ürün yerine ne kullanabiliriz, ne yiyebiliriz diye düşündüğüm bir gün bunu yaptım. Sonra güzel geri bildirimler aldım. Sonra baktım, Zafer de yanında işe götürüyor, uçakta ekip arkadaşlarım seviyor soruyor, yapmaya devam ettim. Tarifi de soranlarla paylaştım.

İlk önce protein miktarı yüksek olsun diye ne yapabiliriz diye düşünerek bu tarif çıktı.

O hani ara ara, bazı bazı gelen tatlı krizlerine son verdiğini rahatça söyleyebilirim.  Bu krizlere son verecek çok fazla tarif yaptım ama hiç birini yemekten keyif almadım. Evet krizi sonlandırıyor ama dopamin salgılatmıyorlar. O yüzden en sağlıklı yaptığım karabuğday unundan olanı hiç mi hiç tavsiye etmem. Tabii ön yargıyla yaklaşmamak lazım, kara buğdayı ben kurabiyede sevemiyorum, yoksa pilavını yapmış olsam, tabak tabak yerim. Kullandığımız yerler çok önemli. Tarif ise şöyle:

Malzemeler

300 gram yulaf unu (yulaf ezmesi rondoda çekilerek elde edilebilir, ben öyle yapıyorum)

5 adet büyük hurma ince kıyılmış

5 adet üzüm ince kıyılmış

5 adet gün kurusu kayısı ince kıyılmış

100 gram (bir avuç) kuru dut

50 gram gojiberry, (yabanmersini)

100 gram fıstık

40 gram fındık

40 gram badem

40 gram ceviz

1 kabartma tozu (karbonat kullanacaksanız üzerine limon sıkmayı unutmayınız)

5gr vanilya özütü ( vanilin olur 1 paket)

Yarım çay bardağı pekmez

1 su bardağı yoğurt (yarım su bardağı sütte olur)

3-4 yumurta akı

1 kahve fincanı suda bekletilmiş chia (olmasa daha bile güzel olur, kalorisi düşer)

Badem, fıstık, ceviz, fındık rondoda çekip, pastil-un kıvamına getirip bir kenarda bekletiyoruz. Sonra rondoda hurma, kayısı, incir, ne kadar kuru meyve koyduysak onları çekiyoruz, biraz tane tane kalması lazım. Çok un gibi yapmayacağız.  Geniş bir kaba yumurta akları, yulaf unu, fındık fıstık badem ceviz pastili, kabartma tozu, vanilya özütü, pekmezi koyup yumuruyoruz. Bisküvi kıvamına gelinceye kadar yoğurt ekliycez (bu noktada parmaklara yapışır bir kıvamda) sonra kuru meyve karışımını ekleyip, fırın kağıdı serip, kaşık parmak yöntemiyle ufak ufak parçalar halinde yerleştiriyoruz. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 12 dakika, ikinci tepside (bir kare tepsiye sığmıyor) 9 dakika pişirip, dinlenmesi için beş dakika dışarda bekletip, saklama kabına alıyoruz. Kabın kapağını soğumadan kapatmayın, hatta ilk gün biraz hava alması uzun ömürlü olması için daha ideal. Eğer hemen tüketmeyecekseniz, deep freeze de 3 ay bounca saklayabilirsiniz. Hemen tüketilecek gibi ise buzdolabında saklarsanız, tamamiyle ev yapımı ürünü böyle bir-iki hafta saklayabilirsiniz.

Bizim için tamamiyle kurtarıcı bir tariftir kendisi. Bir rondo yetiyor. Çok yumruklamaya, uğraşmaya didiklemeye gerek kalmıyor. İnce kıyılmış kısmını rondo güçlüyse atlayabilirsiniz, hatta süper olur. Ben kuru meyveleri doğranmış aldığım için benim için  kolay oluyor, öyle bulabilirseniz öyle alın. Yoksa direk rondo. Rondo yoksa da fındık fıstık kısmı eski metot dövme yöntemiyle, kuru meyve kısmını da bıçakla kıymık kıymık yöntemiyle yapabilirsiniz.

Dışarıda olacağınız her bir gün bu sağlıklı proteinlerinizi yanınızdan ayırmayınız.

1 tanesi 20 gram geldiğinde ortalama 109 kcal

Afiyetler olsun!

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *