Evde yoğurt yapımı

Evde yoğurt yapımı

Bir gün uçuştayım. Ekip arkadaşlarımdan biri, bir şeyler anlattı. Şok oldum. O dönemlerde de dışarıdan yoğurt alıyorum. Evde tek yiyen ben olduğum için yapmanın anlamı yokmuş gibi yapmadığım, yapmayı unuttuğum zamanlardan birindeyim.  Böyle bir üşengeçlik böyle bir zaten israf oluyor havaları. Arkadaşımın anlattığına göre, babası yoğurt fabrikasının tam karşısında oturuyormuş.

67430D2B-DEC9-48C7-B059-F2BD0B36329D

O yoğurt fabrikasına hiç süt girmeden sürekli yoğurt çıkıyormuş. Duyar duymaz beynimde fişekler. Daha da yoğurt almam dedim. Bana hediye yoğurt makinesi alınmıştı bir doğumgünümde. Çok mutlu olmuştum. Küçük küçük kavanozları da var. Muhteşem.

BE09F876-948E-4CDF-99C1-12B7FB4EBE04

Tabi dene yanıl. Bir süre vakit geçti. Tariflerde 12 saat dese de 6-7 saatte te yoğurtun mayalandığını, makineden alıp direk buzdolabına kaldırıldığını, iki gün hiç ellenmemesi gerektiğini ve sonra tüketilmesi gerektiğini öğrendim. Aslında dene yanıl dene yanıl derken tat tam oturdu. Tabi kıvam için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Daha sıvı bir yoğurt oluyor. Dolayısıyla deneyler evde devam ediyor. Fotoğraflarda gördüğünüz küçük kavanozlara ben bir çay kaşığı maya koyuyorum. Maya için kendi yoğurdum olduğu zaman sıkıntı yok. Kendi yoğurdum yoksa dışarıdan aldığım bir yoğurttan yapıyorum, mutlaka yeni yaptığımdan ayırıyor, üçüncü seferde ise gerçek mayaya ulaşabiliyorum.  Tariflerde belirtildiği üzere 12 saat makinede tutmuyor, 6. Saatte kaldırıyorum buzdolabında. Acil değilse iki gün yokmuş gibi davranıp, üçüncü gün yemeye başlıyorum. Tadı güzel olsun diye her parça için bir çimdik tuz bir çimdik şeker ekliyorum, mayayla karıştırıp, az biraz süt ekliyorum. Homojen olana kadar karıştırıp, ardından üstünü sütle tamamlıyorum. Karışık mı oldu? Maddelere ayırıyorum.

1 kaşık yoğurt (maya)

1 tutamdan az tuz

1 tutamdan az  şeker

Karıştırıyoruz.

bu büyüklükte bir kavanoz için yeterli.

Hiç partikül kalmayana kadar karıştırmaya devam edip, üzerini sütle tamamlıyorum.

6 saat makinede 48 saat buzdolabı, sonrası afiyetler ballar şekerler.

53BAC15C-43C5-4AA7-82A9-FCE912881316

Vücut  asit baz dengesi önemli.  Vücudumuzu asidik yapmaktan mümkün mertebe kaçınmalıyız. Aslında süt kullanmayı bu yüzden  çok sevmiyorum. Süt içmeyi artık hiç kimseler önermiyor. Sütle ilgili en kesin bilgi, her canlının sütünün kendi yavrusu için olması. Asidik olması, içince rahatsız etmesi, mide problemleri, hazımsızlık  cabası. Eve laktozsuz alsam da, yine de aynı rahatsızlıklar oluyor. Sonuçta bir inek, koyun yada keçi evladı değilim. Hahahh. Dolayısıyla süt yerine yoğurtun tüketilmesi, bağırsaklarda oluşması gereken flora için önemli. Probiyotikler sağlığımız için önemli.  Süt içmesek bile yoğurt yemeyi ihmal etmeyelim olur mu. Alışkanlık haline getirelim.  Evde yapalım. Dışarıdan almayalım. Kendimizi korumamız gereken  bir tüketim dünyasında yaşadığımızı hiç unutmalım.

O zaman sevgiyle,

mutfakta ve hayatta aşkla kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *