Evde fıstık ezmesi yapımı

Malzemeler

200 gram yer fıstığı

2 yemek kaşığı pekmez

1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

1 çay bardağı içme suyu

Bu kadar

 

Şimdi eğer fıstığı kabuklu alırsanız bu hindistann cevizinde 2 dakika sotelemek daha güzel bir tat veriyor. Eğer fıstığı kavrulmuş kabuklu alıyorsanız bu soteleme işlemine gerek kalmıyor, kabuklarını soymanız yeterli. Direk kabuksuz kavrulmuş paket içinde de satılıyor tercih sizin.

Rondoda hepsini çekiyoruz ama suyu yavaş yavaş ilave edelim. Önce bir iki ölçek su ilave edelim bu şekilde rondoda çekelim, sonra kremleşen kısmı fıstık ezmesini saklayacağımız kaba alalım, biraz daha su ekleyip yine kremleşen kısmı ayıralım. Bu döngü hiç tane kalmayıncaya kadar devam etsin.

Ev yapımı fıstık ezmesini buzdolabında 1 ay ağzı kapalı kavanozda saklayabiliriz.

Aman oda sıcaklığında saklamayın, dışarlarda unutmayın. Katkı malzemesi olmayan hiç birşey bir iki günden fazla oda sıcaklığında yaşamıyor.

Afiyetler olsun efenim.

Ben Amerika’ya ayda bir kere gittiğim dönemlerde fıstık ezmesini ordan alıyordum.  Öyle sağlık sıhhat kısmına bakmadan, hangisi en tatlı hangisi en leziz diye araştıryordum. Bir kutu aldığım vakit biz ikimize, uzun süre, hatta kullanım süresi dolana kadar yetiyordu.

Gel vakit ben son bir senedir Amerika ya gidememeye başlayınca, marketten almaya başladık. Sonra içeriğine bakıp, asla yemek istemediğimiz raf ömrü uzatıcılarla ve sodyumla dolu olduğunu görünce kolları sıvama vakti geldi. Tarif kullandığınız fıstığa göre şekillenebilir. Hepsini anlatıcam.  Hadi evde sağlıklı fıstık ezmesi yapalım, içerdiği bitkisel protein miktarının hatrı sayılır ölçüde olduğuna dikkat çekelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *