bildiği şey inanmaktı

Ve bildiği tek şey inanmaktı.

İnanıyordu.

Yoksulluğu katlanılır gibi değildi, o cinse hiç ayak uyduramıyordu. Kendi çinde bir ses ona ayaklanıp dik durması gerektiğini söylerken,bir yandan zihni onu durdurmaya çalışıyordu. Yorgundu evet. İçindeki o durup durmayan ses olmasa yatağa bağımlı yaşayıp sonsuza kadar uyuyabilirdi. Bunada depresyon başlangısı diyorlardı. İçinden sessizce buna gülümsüyorud. Çünkü dinlendiği ve yalbı kaldığı zaman etkinleşebiliyordu.ne zaman bedeni dur diyorsa hemen peşinde bambaşka ve çok guzerl bir ışığı ona verimsiyordu. O yuızdendirki durmak ona gore olmasada boyle iyileşiyordu.

Herksin iyileşmesi farklıdır. Bazısı dışarda birileriyken, bazısı evde tek başına, bazısı sorla bazısı muzıkle iyileşir. O durdugu zaman ancak farkediyordu neden eksik oldugunu.

 

Herkes eksşktir ve herkes tamamlayıcı kuvvetini buldugu zaman atkinleşir ve onu zamanla etkisiz eder. Tumune varmayı ıstediği an diğer yarısını bulup, tumlesıp zamanla bldugu yanı yok edip tüme varmdan kendine doner. Herkes ekstir. Herkes tamamlayıcısı nı b ulur. Bazısı etkinleşirken yok eder, baısı tamamlar butun olur. Ama herkes eksiğini yaratır ve  ona kavuşmakla hayal kurar. Kavustugu hayal onun gercegıbdır de yuzlesmekten kendını alıkoyar. Yorgun ılar. Yuzlestiği ghercegı acıdır ve acıya dayanamazz ınsan. Kıvrranırken vazgecmeyı yegler. Kenıde turlu turlu bahaneler buularak olayı sırdanlastırmaya calısır. Bilyordurkı olay sıran gıbı gozuksede acıdır. Herkesın deneyımleyemedığı bır acıdır. Ve acı kolay kolay terketmez ınsanı.

Ugrastırır. Yorar. İsyan ettırır. Acı dediğin sey insanı hırcınlastırıp baska bı ınsana donusturmeyı saglar. Bunu yapan acıdır. Acı yoksayar. O an olan mutlulugunu da sevıncınıde yoksayar. Ve acı dingilleştirilemez. Felsefe gibi yapışır özbenliğine. Acı yapışır. Savasmaya ucunu yitirtir. Seni gusuz bırakır. En verimli yanını goturmeye calısır senden.sen en cok ne isen ordan darbeyi vurur. İlişkilerini koparmaya yu tutar, sabah uyandığındaki neşense sende var olan o neşeyi alır, yemekse en sevdiğin seni kusturur. Sen kabul etmesende acı seni sen olan seylerde alıkoymak için mucadelededir

birliğinde tüketmeye başlarsın. Sevdiğin şarkıları, sevdğiğn insanları, sevdğin yolu, aileni, hep içtiğin kahveni acıya koymaya adım kalmıştır. Kahve acı gelirde süt koymak istertsin ya bu kez, süt acıyı almqaz. Süt sana acı gelen kahveyi  yumuşatmaz. Artık herşey kara ve acıdır. Sana bu tadı vermeyi görev edinmiştir. Uyandığında gokyuzu sıyah mevsım kış ve sana gelen tum nesneler koyu gridir. Sanki tum kontrol senin elinden cıkmış gibi evren sana davranmaya baslamıştır.  Ne yazacagını ne soyleyecegını bılemez hale gelmıssındır. Bır baskasıının acısı artık sendeaskası degıl sen olmmnustur. Acıyla butunlesmeye onunla işbirliği aşamasına donmussundur. Galip gelemeyecegın bir oyunda beraber yarısa katılmayı dıleyenler gibi. İş birliği için yol tutmaya bbaşlamışssındır. Seni alt etmeyi badsaran acı,gulumser sana. Ve hıc aklına gelmeden bır baskasına donusup sende ona gulumsersın. Kendine baslka bır yoldas buldugunu sanıp butunlesırsın onunla. Tamamlayıcı yanının o oldugun konusnda kendıne onay verirsin. Artık acımaz, acıtırsın.

Acıttıkca sana iyi gelen hislere kavusur, iyi hissedersin. Huy değiştirirsin, huy sanki değişecek gibi maskelerle dolanır durursun. Senin için katedicek yol coktur, yeni başlamışsındır. Tecrubesizsizndir. Basında bir uyruk acının peşide dolanmaktasındır. Kimsalaer seni tanıymaz, en sevdiklerin bile . kavga edip aynı olduunu soylersın cok baska bırı olmusken. Ac ıtmak arrtık işin olmuşken. Senın o gulumseyerek baktoıgın suratlarda aynı neseyı alamamk var ya, şimdi sen nefretle bakarkewn o yuzlere o  yuzler sahte gulumselerle dolmustur. Artık herkes sana iyidir. Cunku sen acıtırsın, bilirler. Kacamadıkları noktada senle aynı yola baskoymasalarda san hıc olmadıgın kadar ıyı davranıp uzun-e gulerler. Bilirsin ve gulumsersın. Acı gulumsetır boyle drumlarda.

 

Alısık olmadıgın bır bedende yasamak gbıdır bu. Kadınsan erkek bedenınde yasamak yada unıverısyı bıtırmıs bır ınsanın ılkokula yendıen baslaması gbıdır. Sankı bırı en bastan alfabeyı ogretıyor gbıdır. Olmayan ınsanda dık duramaz. Burunbmeye calıstıgın bır bedende ansızın bır gun seni eleverir. Acıyla sen dha fazla yasayamazsın. Ve avlanırsın.

Bazen.

Bır bebek kalp atısında. Bazen sana elını uzatan yardıma muhtac ınsan yuregınde

Bazen gıt dedıgın ınsaın sarılmasıda

Baense hıc bılmeden mendıl satan bır dednın duasında tume varıp tumden yokolursun.

Acıyı var ettiğin yok etmeyide en iyi sen bilirsin. Acı yok eder. Ve acı seni küllerinden var eder.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *